Z masy solnej możesz zrobić dużo pięknych ozdób. Możliwości są nieograniczone, a koszt samej masy bardzo niewielki. To doskonały "materiał" plastyczny dla osób w każdym wieku, w szczególności dla najmłodszych.
W internecie można znaleźć kilka różnych przepisów na masę solną. Zawsze jednak główne składniki to sól, mąka i woda. Przepisy różnią się proporcjami powyższych składników.

Polecamy przepis najprostszy i zarazem najlepszy:

Składniki:
  • 1 szklanka soli warzonej (drobnej)
  • 1szklanka mąki pszennej
  • 1/2szklanki wody

Uwaga ! Gdy chcemy wykonać z masy solnej bardzo duże figurki to dodajemy dwie szklanki soli warzonej zamiast jednej. Natomiast gdy robimy bardzo małe elementy to do przepisu dodajemy 100g mąki ziemniaczanej.

Sposób wykonania:

Do miski wsypujemy mąkę i sól i mieszamy suche składniki, następnie dodajemy wodę. Wyrabiamy ciasto aż będzie gładkie. Powinno przypominać elastycznością ciasto na pierogi i łatwo odchodzić od rąk. Jeżeli będzie zbyt wilgotne, należy dosypać trochę mąki. Nie trzeba wyrabiać go długo, gdy przestaje lepić się do rąk i tworzy sprężystą kulę, oznacza że jest gotowe do użycia . Teraz możesz zrobić z niej różne cudeńka.
Po wykonaniu figurki czy ozdoby z masy solnej trzeba wysuszyć. Gdy dzieci wykonuję masę bez nadzoru rodziców to suszymy na powietrzu ( na słoneczku ) wówczas nie popęka. Jednak minus  tego suszenia jest taki że masa wysycha 1-2 dni . A dzieci chcą malować figurki natychmiast tak więc polecamy suszenie w piekarniku (pod nadzorem rodziców ) nagrzanym do temperatury 75 oC. Przy tej metodzie mogą wystąpić pęknięcia dlatego temperatura w piekarniku powinna być jak najniższa.
Po wysuszeniu przechodzimy do malowania. Malujemy farbami, a można też niektóre szczegóły zakreślić lakierem do paznokci. Całość możemy na koniec pomalować lakierem bezbarwnym co podkreśli kolory figurek.
Poniżej prezentujemy link do przepisu na masę solą na Thermomix. Czas wykonania masy solnej w tym urządzeniu to 15min. Wspaniałe prawda?